
Bijzonder tintje aan Open Monumentendag op Borg Welgelegen
AlgemeenSAPPEMEER - De Open Monumentendag op zaterdag 13 september bij Borg Welgelegen in Sappemeer krijgt dit jaar een bijzonder tintje.
Op uitnodiging van de Sappemeerster Odd Fellows voert de Stichting Historisch Vertellen de voorstelling ‘Emo’s Tijdgeest’ op. Vier in historische kledij gestoken vertellers nemen de toehoorders mee naar de tijd van de Groningse Emo die leefde van 1175 tot 1237. Emo is schoolmeester in Westeremden, waarna hij pastoor wordt in Huizinge. Hij voelt zich aangetrokken tot het kloosterleven en belooft het zieltogende kloostertje van Romerswerf tot bloei te brengen. De Bisschop van Munster is het daar niet mee eens en maakt een schenking ongedaan van de eigen kerk van Wierum aan het klooster op Romerswerf. Hij veroordeelt Emo en wil de kerk bij zijn bisdom inlijven, maar Emo haalt zijn recht bij de Paus.
De kloosterordes worden in die tijd op de proef gesteld door bijgelovige kloosterlingen en de stormvloeden van Eems en Waddenzee. De persoonlijke verhalen van de Fivelgoër wierdenbewoners bieden een verrassende kijk op deze turbulente tijd. De vertelling wordt muzikaal omlijst door twee muzikanten die spelen op draailier, ruispijp, gemshoorn en kwartbasdulciaan. De gratis voorstelling begint om 11.00 uur en duurt een uur. Gelet op de beperkte zaalruimte is reserveren verplicht, aanmelden kan via jaapmeijer@home.nl (vol is vol).
Los van deze voorstelling zijn belangstellenden van 10.00 tot 16.30 uur welkom om een kijkje nemen in de historische veenborg Welgelegen. Het monument straalt de macht en pracht uit van welgestelde burgers die zich toelegden op de vervening in deze regio. Ruim vijftig jaar geleden kwam de borg in het bezit van de Odd Fellows die het restaureerden en het gebouw nog steeds thuisbasis hebben. Borg en tuin zijn momenteel in het bezit van Stichting Het Groninger Landschap. Welgelegen behoort tot de oudste monumenten in de gemeente Midden-Groningen.







