Viervlek.
Viervlek. (Foto: Tim Termaat)

Vlinderstichting: ,Aantal libellen neemt steeds verder af’

Algemeen
Jaarlijkse libelletelling van 13 tot en met 15 juni

REGIO - De jaarlijkse libellentuintelling is dit jaar van 13 tot en met 15 juni.

,,Met de libellen gaat het niet meer zo goed als aan het begin van deze eeuw werd gedacht. In eerste instantie namen libellen zowel in verspreidingsgebied als in aantal individuen nog toe, maar vanaf ongeveer 2009 is te zien dat dit is veranderd. De verspreiding is gestabiliseerd, maar het aantal individuen neemt duidelijk af”, stelt de Vlinderstichting.

,,Hoe het met de stand van de libellen in ons land gaat, weten we door het meetnet libellen. De Vlinderstichting verzamelt hiermee al sinds 1998 actuele informatie over de veranderingen in de libellenstand. Er zijn in Nederland honderden telroutes uitgezet, die overal op dezelfde manier worden geteld. Dat is minimaal eens in de twee weken, van mei tot en met september. Die routes liggen vrijwel allemaal buiten tuinen, in natuurgebieden en in het agrarisch gebied.”

Geen vijver, wel libellen
Mensen met een vijver in de tuin zullen ongetwijfeld libellen treffen in hun tuin. Hoewel libellen water nodig hebben om zich voort te planten, zijn ze op allerlei plekken te verwachten. Voor het vinden van voedsel gaan ze (soms ver) weg van het water. Sterker nog: als ze nog niet geslachtsrijp zijn zitten ze juist niet bij het water, omdat ze dan continue worden gestalkt door op seks beluste soortgenoten. Een zonnige tuin met veel bloeiende planten heeft veel insecten en dat is waar libellen op jagen. Als men een mooie vlindertuin heeft, dan zijn er vast ook libellen. En die kan men de komende dagen gaan tellen.”

Juffers en echte libellen
De Vlinderstichting onderscheidt twee groepen libellen: de waterjuffers (of ‘juffertjes’) en de ‘echte’ libellen. ,,Die laatste term is wat verwarrend, want ook juffertjes zijn libellen. Ze zien er wel heel anders uit. Juffertjes zijn over het algemeen klein en hebben een heel dun achterlijf. De vleugels zijn in rust over dat achterlijf gevouwen. De ‘echte’ libellen zijn vaak groter en hebben een relatief dik achterlijf. De vleugels staan in rust uit elkaar, aan weerszijden van het achterlijf. Van beide kan men verschillende soorten in de tuin tegenkomen.”

Meer informatie over de libelleltelling is te vinden op www.vlinderstichting.nl/libellentelling